Wskazania do wykonania zabiegu obrzezania u mężczyzn

Obrzezanie u mężczyzn – czy jest korzystnym zabiegiem?

Obrzezanie to jeden z najstarszych zabiegów chirurgicznych, znanych już tysiące lat temu. Kojarzy się głównie z Judaizmem i Islamem, jednak zabieg staje się coraz popularniejszy również ze względów estetycznych i zdrowotnych – dotyczy już nawet 20-30% męskiej populacji. Coraz większa liczba mężczyzn decyduje się na obrzezanie – jest to część oferty gabinetów medycyny estetycznej, skierowanej do panów w różnym wieku. Skąd wynika popularność tego zabiegu?

Na czym polega obrzezanie?

Obrzezanie jest zabiegiem nazywanym również cyrkumcyzją – polega na usunięciu fałdy skórnej pokrywającej żołądź, czyli napletka, czasem również wędzidełka napletkowego. Nowoczesna medycyna wyróżnia kilka typów tego zabiegu – High and Tight, High and Loose, Low and Tight czy Low and Loose. To chirurg decyduje o zastosowanej technice, które różnią się między sobą ilością pozostawionej skóry oraz umiejscowieniem blizny. Obrzezanie to stosunkowo prosty zabig, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (najczęściej przewodowym), a niedługo po zakończeniu usunięcia napletka mężczyzna może udać się do domu, gdzie w kilka tygodni dochodzi do siebie.

Ryzyko powikłań zabiegu jest bardzo niskie, o ile tylko jest on przeprowadzony prawidłowo. Wyznawcy Judaizmu i Islamu wykonują zabieg z powodów religijnych, jednakże ze względów kulturowych i higienicznych obrzezanie wykonuje się również w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej czy na Filipinach. Warto podkreślić, że nieprawidłowo przeprowadzony zabieg może spowodować komplikacje, które zakończą się infekcją, stanem zapalnym czy nawet martwicą tkanek. Należy zwracać uwagę nie tylko na kompetencje chirurga, ale również na sterylność sali zabiegowej i używanych narzędzi.

Wskazania do wykonania zabiegu obrzezania

Obrzezanie to zabieg, którego efektu nie da się cofnąć. Napletek zostaje amputowany, a żołądź prącia odsłonięta. Rana zostaje zszyta rozpuszczalnymi szwami – zwykle wystarczą około 2 tygodnie na wygojenie rany, chociaż zależy to od czynników indywidualnych. Dziś obrzezanie wykonuje się nie tylko ze względów religijnych – lekarze mogą zalecić zabieg każdemu mężczyźnie. Jest to standardowy sposób leczenia stulejki u dorosłych, czyli zwężenia napletka, które może prowadzić do całkowitej niemożności odsłonięcia żołędzi prącia.

Stan taki utrudnia czynności higieniczne, a także może okazać się problemem podczas zbliżeń. Stulejka może prowadzić do nawracających infekcji członka oraz jego żołędzi, a także zapaleń cewki moczowej. Wskazaniem do wykonania zabiegu obrzezania jest tzw. załupek, czyli stan, w którym dochodzi do utknięcia odciągniętego napletka w rowku zażołędnym, co powoduje ból oraz miejscowy obrzęk.

Lekarze zalecają wykonanie obrzezania w przypadku krótkiego wędzidełka, które może powodować ból oraz dyskomfort w czasie stosunku. Obrzezanie coraz częściej wykonuje się na żądanie pacjenta – mężczyźni decydują się na usunięcie napletka mając na względzie estetykę prącia, a także względy higieniczne. Po usunięciu napletka znacznie łatwiej można usunąć tzw. mastkę, która w przypadku braku odpowiedniej higieny może wywoływać stan zapalny i obrzęk prącia.

Obrzezanie prącia a sprawność seksualna

Mężczyźni, którzy zdecydowali się na obrzezanie mają zróżnicowaną opinię odnośnie tego, czy ich życie seksualne zmieniło się po zabiegu. Przeważają opinie mówiące o zmianie na lepsze lub braku zmienionych odczuć, natomiast opinie negatywne należą do rzadkości. Brakuje badań dotyczących istnienia receptorów sensorycznych w obrębie napletka innych niż na żołędzi członka. Po zabiegu obrzezania może dojść do zmniejszenia wrażliwości członka, co jednak wcale nie jest minusem.

Dzięki temu można przedłużyć stosunek, przy czym odczucia związane ze szczytowaniem się nie zmieniają. Panowie cierpiący na stulejkę po obrzezaniu nie mają już problemu z odciąganiem napletka, a do tego mogą łatwiej utrzymać higienę prącia, co ma duże znaczenie podczas zbliżeń i może korzystnie wpływać na jakość życia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *