W jakim celu przeprowadza się badania męskiego nasienia?

Badanie męskiego nasienia to jedno z najważniejszych badań, które musi być wykonane u mężczyzn, którzy od dłuższego czasu mają trudności z doczekaniem się potomstwa. Profesjonalne badanie nasienia nosie nazwę seminogram. Dzięki niemu można poznać wszystkie najistotniejsze parametry męskiego nasienia. Rozszerzona wersja badania przewiduje dokonanie oceny budowy plemników oraz oznaczenie proporcji między tymi, które posiadają prawidłową budowę a tymi, których struktura uległa uszkodzeniu. 

Dlaczego warto zdecydować się na seminogram?

Seminogram, czyli badanie męskiego nasienia, jest niezwykle istotnym badaniem diagnostycznym. Dzięki niemu możliwe jest zweryfikowanie, jak wyglądają poszczególne plemniki oraz czy płodność u danego mężczyzny jest na odpowiednim poziomie. Jeżeli mężczyzna od minimum roku podejmuje starania mające na celu zajście w ciążę przez jego partnerkę i w dalszym ciągu nie przynoszą one żadnych rezultatów, to seminogram jest właśnie podstawowym narzędziem diagnostycznym polecanym przez lekarzy.  Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tej chwili płodność wśród mężczyzn jest na zdecydowanie niższym poziomie aniżeli jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mają na to wpływ zmiany środowiskowe, siedzący tryb życia, otyłość, choroby towarzyszące oraz stres. Wszystko to powoduje, że w męskim nasieniu jest zdecydowanie mniej plemników. Ponadto ich struktura oraz poziom ruchliwości także jest znacznie gorsza niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Kiedy należy zdecydować się na seminogram?

Na badanie nasienia powinni zdecydować się wszystkie pary, u których starania zajścia w ciążę zajęły minimum rok i okazały się bezowocne. Para musi także spełniać drugi warunek, czyli w trakcie tego okresu współżyła minimum dwa razy w tygodniu bez stosowania antykoncepcji. Jeżeli diagnostyka będzie zastosowana w miarę szybko, istnieje możliwość przywrócenia mężczyźnie płodności. W pierwszej kolejności należy przeprowadzać działania diagnostyczne w stosunku do panów, gdyż w przypadku pań całe procedury diagnostyczne są bardziej czasochłonne oraz kosztowne.

U kobiet zdiagnozowanie bezpłodności wymaga przeprowadzenia inwazyjnych zabiegów. Z tego względu wszyscy specjaliści podkreślają, że jeżeli para od dłuższego czasu nie może zajść w ciążę, należy rozpocząć od zbadania spermy mężczyzny. Badanie seminogramem można oczywiście przeprowadzić bez żadnych konkretnych wskazań medycznych, na własne życzenie. Dzięki temu mężczyzna może na przykład upewnić się, że jego ogólna kondycja jest dobra i w przyszłości nie będzie miał żadnych problemów z doczekaniem się potomstwa.

Czego można dowiedzieć się z badania nasienia?

Lekarze przy odczytywaniu wyników badań seminogramu korzystają z norm, które są ustalane przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Normy dotyczące jakości i ilości nasienia obowiązują w obecnej formie począwszy od 2010 roku. Wskazują one m.in., że liczebność plemników w ejakulacie na 1 mililitr powinna wynosić około 15-40 milionów, a 58% z nich powinno charakteryzować się żywotnością. Dodatkowo objętość ejakulatu według normy WHO wynosi 1,5 mililitra. W przypadku, gdy ejakulat mężczyzny spełnia powyższe normy, jego płodność jest uznawana za zadowalającą. 

Trzeba jednak wiedzieć o tym, że odczytywanie wyników seminogramu jest nieco bardziej skomplikowanym procesem. Lekarze biorą pod uwagę znacznie więcej zależności i parametrów. Bardzo istotną rolę pełni także osobisty wywiad z pacjentem w czasie którego lekarz będzie chciał od niego uzyskać informacje na temat jego aktywności seksualnej lub wstrzemięźliwości w ostatnim czasie. Ocena składa się z wielu składowych, ponieważ tylko wtedy można uzyskać prawidłowy obraz płodności u danego mężczyzny. Po otrzymaniu wyników badań najlepiej jest zgłosić się do profesjonalnego urologa lub androloga. Tylko wykwalifikowany specjalista jest w stanie przedstawić odpowiednie zalecenia, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie odpowiedniej terapii zapewniającej pacjentowi szansę na odzyskanie dawnej płodności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *