Środki na potencję- inhibitory fosfodiesterazy typu 5

Zaburzenia erekcji według pewnych źródeł mogą dotykać pomiędzy 25 a 35 procent mężczyzn. Niektórzy twierdzą, iż występują one nawet u 52 procent panów. Przeważnie dotykają osób z przedziału wiekowego 40-60 lat, jednakże coraz częściej problemy z potencją są spotkane u młodych osób.  Tego rodzaju zaburzenia nie są wywołane jedynie naturalnym procesem starzenia się organizmu, gdyż są także oznaką rozwoju pewnych schorzeń (choroba wieńcowa, cukrzyca, hipercholesterolemia).

Ponadto ryzyko wystąpienia zaburzeń potęguje:

  • depresja i związane z nią przyjmowane leki przeciwdepresyjne
  • wzmożone napięcie nerwowe
  • nadciśnienie oraz choroby sercowo-naczyniowe (przyczyniają się do stwardnienia oraz zwężenia tętnic, przez co zmniejsza się przepływ krwi)
  • cukrzyca – działa niekorzystnie na unerwienie penisa i naczynia krwionośne

Ponadto do zaburzeń erekcji oraz zmniejszenia popędu płciowego dochodzi wskutek przyjmowania pewnych środków farmakologicznych, zwłaszcza β-blokerów, SSRI czy też leków używanych w łagodnym przerośnie gruczołu krokowego. Na rynku najpopularniejszymi lekami na potencję są te z grupy fosfodiesterazy typu 5. Ponadto zakupić można wiele suplementów diety.

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5- czyli najpopularniejsze preparaty na potencję

W zaburzeniach erekcji najczęściej stosuje się inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli w skrócie PDE 5. Należy do nich: sildenafil, wardenafil i tadalafil. Ich zadaniem jest wzmocnienie fizjologicznego mechanizmu erekcji, poprzez rozkurcz mięśni w ciałach jamistych prącia. Należy jednak mieć na uwadze, iż substancje te są skuteczne tylko i wyłącznie podczas stymulacji seksualnej. Ponadto, środki te nie dadzą żadnych rezultatów u osób, mających problem z popędem seksualnym.

Sildenafil

Sildenafil dostępny jest w dawce 25 mg oraz 50 mg do zakupu bez recepty. Znaleźć go można w takich preparatach, jak: Mensil czy Maxigra Go. Maksymalna dawka dostępna na rynku 100 mg znajduje się w Viagrze, czy Kamagrze. Poleca się przyjmować dawkę 25 mg na ok. 1 h przed planowanym stosunkiem płciowym. Niekiedy taka dawka okazuje się niewystarczająca, wówczas lekarz może zalecić pacjentowi przyjmowanie najwyższej dawki 100 mg.

Tadalafil

Tadalafil jest substancją dostępną w dawce 5 mg, 10 mg, 20 mg albo 25 mg. Znaleźć go można w popularnym leku na potencję, jakim jest Cialis. Poleca się stosować dawkę 10 mg leku na ok. 30 minut przed planowanym stosunkiem płciowym. Dopiero, jeśli dawka 10 mg nie wpłynie w żaden sposób, na polepszenie erekcji wówczas należy ją podwoić. Tadalafil odznacza się najdłuższym czasem działania spośród znanych inhibitorów fosfodiesterazy 5.

Wardenafil

Wardenafil w dawce 10 mg albo 20 mg zakupić można w formie tabletek powlekanych, które można rozgryzać i żuć. Różnicą pomiędzy wardenafilem a sildenafilem, jest to, iż nie wywołuje on zaburzeń postrzegania barw.

Co należy wiedzieć o inhibitorach fosfodiesterazy typu 5?

Odradza się stosowania sildenafilu oraz wardenafilu wraz z daniami wysokotłuszczowymi. Wpływają one na spowolnienie wchłaniania tych substancji. Jeśli chodzi o tadalafil, nie wykazuje on pogorszonego działania podczas spożywania tego typu dań. Nie stwierdzono, żeby te środki zwiększały hipotensyjne działania alkoholu u mężczyzn zdrowych. Pomimo tego, panowie nie powinny sięgać po duże ilości alkoholu i przyjmować w tym samym czasie produktu mającego w składzie inhibitor fosfodiesterazy typu 5. Spożywanie alkoholu nie powoduje zaburzeń erekcji, aczkolwiek zmniejsza efekt działania środków z tej właśnie grupy.

Sildenafilu, tadalafilu oraz wardenafilu nie powinno się przyjmować wraz z nitrami, gdyż takie połączenie zwiększa działanie hipotensyjne. Ponadto nie należy stosować PDE 5 w przypadku: ciężkiej zastoinowej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego oraz niestabilnej dławicy piersiowej.  Do skutków ubocznych przyjmowania PDE 5 zalicza się: uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie twarzy i bóle głowy. Należy pamiętać, aby nigdy nie przekraczać zalecanych dawek środka, gdyż doprowadza to do wystąpienia i nasilenia działań niepożądanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *