Skręt jądra – przyczyny, objawy, leczenie

Skręt jądra to zaburzenie stanu jąder spowodowane zmianą położenia narządu w wyniku obrotu jądra i powrózka nasiennego wokół jego osi. W wyniku tego stanu dochodzi do przerwania dopływu krwi do naczyń i żył jądra, dochodzi do zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych i ruchu limfy w komórkach.  Skręt jądra jest zwykle widoczny po lewej stronie moszny.  Najczęściej występuje u niemowląt bezpośrednio po urodzeniu lub w okresie dojrzewania u młodych mężczyzn w wieku 13-14 lat. U mężczyzn w wieku rozrodczym skręt jądra występuje rzadko, ale występuje, jako nieprawidłowość genetyczna lub powikłanie po urazie moszny.

Pojawiające się objawy skrętu jądra

U noworodków objawy skrętu jąder są inne niż u chłopców i mężczyzn. Są mniej traumatyczne dla ich ogólnego samopoczucia. W okresie dojrzewania nastolatki wykazują wizualne objawy choroby:

 • Jednostronny obrzęk okolicy pachwiny
 • Zaczerwienienie skóry w zakresie schorzenia.

Na tle rozwoju choroby nasila się pojawienie się bolesnych objawów:

 • Pojawienie się bólu w mosznie
 • Rozprzestrzenianie się bólu w pachwinie i kroczu
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Uczucie nudności, wymioty.

Skręt jądra wymaga pilnej porady lekarskiej i wyeliminowania nieprzyjemnych objawów.

Czynniki i przyczyny skrętu jąder

Skręt jądra jest niebezpiecznym stanem dla mężczyzn i chłopców. Skręcenie jądra może być wywołane skurczem mięśni brzucha, gdy mięśnie są uniesione, a moszna jest podciągnięta za nimi, a nieprawidłowo zamocowane lub połączone jądro zaczyna się obracać. Uraz moszny prowadzi również do skrętu jąder. Uderzenie, siniak w okolicy pachwiny rozrywa tkankę łączną w mosznie, zmieniając położenie jądra. Wraz z ruchem lub uciskiem jamy brzusznej w pachwinie zwiększa się skręt naczyń krwionośnych i nasieniowodu. Jądro unosi się wyżej, nie opadając do swojej pierwotnej pozycji. Skręcenie kanalików nasiennych i najądrzy występuje, jako powikłanie na tle chorób układu moczowo-płciowego. W procesach zapalnych dochodzi do uszkodzenia nabłonka narządów, zaburzenia przepływu krwi i dysfunkcji narządów rodnych.

Brak wyeliminowania przyczyn patologii może prowadzić do konsekwencji, które pojawiają się w wyniku dysfunkcji jąder:

 • Posocznica
 • Bezpłodność
 • Nowotwory
 • Martwica narządów i amputacja.

Jak określić zmianę położenia jądra

Skręcenie kanałów nasiennych może być jednostronne i dwustronne. Patologia, w której skręcone są oba jądra, jest rzadka. Najczęściej z mechanicznym działaniem na genitalia. Jednostronne skręcenie jest zauważalne u niemowląt poprzez zmianę koloru moszny, jej obrzęk. Niemowlęta nie mają apetytu, stają się kapryśne.

Młodzież skarży się na silny obrzęk po jednej stronie moszny, nudności i zmęczenie. Mężczyźni ze skrętem jądra doświadczają podobnych objawów, ale mogą niezależnie wykryć zmianę pozycji jądra, wyczuwając mosznę.

Przebieg choroby dzieli się na 3 etapy:

Ostry Widoczne są oznaki skrętu jąder z ostrym bólem i złym samopoczuciem.
Podostry Nie minęło więcej niż 10 dni od momentu zauważalnej zmiany stanu zdrowia i samopoczucia. Objawy utrzymują się.
Chroniczny Objawy są długotrwałe. Mężczyzna przeprowadził samoleczenie, uśmierzając ból, co nie przyniosło pozytywnego wyniku leczenia

 Metody diagnostyczne w przypadku skrętu jąder

Czas trwania objawów skrętu jąder wpływają bezpośrednio na wynik leczenia. U niemowląt lekarz stawia diagnozę przy pierwszym badaniu moszny chłopca. U mężczyzn przeprowadza się dokładne badanie, aby wykluczyć inne możliwe patologie, takie jak zapalenie jądra i zapalenie najądrza – patologia najądrza ze zmianami zapalnymi w błonie narządu.

Diagnostyka:

 • Ogólna analiza moczu
 • Badanie krwi
 • USG moszny, narządy wewnętrzne układu moczowo-płciowego
 • Badanie wydzieliny z cewki moczowej (analiza nasienia i wymaz z cewki moczowej)
 • Badanie doodbytnicze
 • Dopplerografia (badanie naczyń jąder)
 • Przebicie zawartości błony jądra (przepisywane dodatkowo w przypadku podejrzenia innych chorób).

Leczenie skrętu jąder

Nie można przewidzieć, kiedy wystąpi choroba. Ważne jest, aby męskie genitalia były nienaruszone i bezpieczne. Skręt jądra można zniwelować podczas pierwszej wizyty u lekarza. Zewnętrzna metoda jest pozytywna dla 3% pacjentów szukających pomocy. Jeśli nie ma pozytywnego wyniku przy ręcznej manipulacji, stosuje się chirurgiczne metody leczenia.

Interwencja chirurgiczna

U noworodków odbywa się to poprzez przetaczanie jądra przez pachwinę. U nastolatków i dorosłych mężczyzn w pierwszych godzinach leczenia zaczynają się rozluźniać przez mosznę. W danym obszarze wykonuje się nacięcie, do obszaru powrózka nasiennego wstrzykuje się 0,5% roztwór nowokainy z heparyną sodową, aby przywrócić krążenie krwi w jądrze i ocenić jego stan podczas normalnego krążenia płynów. W przypadku wykrycia martwicy tkanki jądra narząd jest usuwany. Aby określić żywotność jądra na stole operacyjnym, chirurg stosuje specjalną metodę i jeśli jądro jest widoczne, a po przecięciu błony pojawia się krwawienie, narząd jest zdolny do funkcjonowania i jest zachowany. W przypadku braku pozytywnych objawów podczas operacji amputacja narządu rodnego jest nieunikniona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *