Czym są białe plamki na penisie?

Pojawiające się białe plamki na penisie są dla wielu panów powodem do zmartwień. Mogą być widoczne zarówno u młodych chłopców, jak i starszych mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że takie zmiany skórne w okolicy członka nie są zaraźliwe ani groźne dla zdrowia.

Białe plamki powstają często przez różne schorzenia, w tym także choroby weneryczne. W przypadku pojawienia się takich zmian, należy udać się do lekarza, aby znalazł on przyczynę problemu. Jeśli białe grudki nie zmieniają swojego kształtu, a po naciśnięciu wychodzi z nich biała i gęsta wydzielina, wówczas najpewniej są to prosaki albo kaszaki.

Prosaki na członku

Prosaki są to niewielkie, twarde grudki, które mogą być białe lub żółte. Jak dotąd nieznana jest dokładna przyczyna ich powstawania, jednakże ich pojawianie się, jest powiązane z dużą aktywnością gruczołów łojowych. Prosaki mogą pojawić się nie tylko na penisie, ale także na innych częściach ciała: klatka piersiowa, nos, oczy, wargi sromowe. Z krostkami na penisie zmagają się głównie młodzi mężczyźni, a zmiany te obejmują trzon i żołądź, ale także jądra. Co ważne, nie przenoszą się one drogą płciową. Nie wpływają również w żaden sposób na jakość seksu, nie wywodują dyskomfortu czy dolegliwości bólowych. To tylko i wyłącznie defekt kosmetyczny, który niektórym panom przeszkadza, a inni go całkowicie ignorują. W przypadku wystąpienia takich zmian lekarze i tak radzą konsultację, gdyż pewne wykwity mogą być podobne do tych pojawiających się w groźnych chorobach wenerycznych.

Czy prosakami można się zarazić?

Prosaki nie są zaraźliwe, a więc można spokojnie uprawiać seks z partnerką, nie martwiąc się o nią. Należy jednak wiedzieć, iż ich samodzielna diagnoza może okazać się nieprawidłowe. Zmiany te przypominają bowiem mięczaka zakaźnego, czyli zaraźliwego wirusa. Nie warto więc samemu dokonywać oceny zmian, a lepiej udać się do specjalisty, który potwierdzi lub nie, obecność prosaków na penisie.

Jak pozbyć się prosaków?

Prosaków nie trzeba usuwać, gdyż nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia, czy też dla naszych partnerów. Nie wyglądają jedynie estetycznie. Chcąc się ich pozbyć, należy udać się na zabieg do gabinetu dermatologicznego. Istnieje parę technik usuwania takich zmian, jednak mogą one z czasem powrócić. W niektórych przypadkach prosaki same wraz z czasem się zmniejszają.

Kaszaki na prąciu

Kaszaki są kolejną zmianą, która może objąć męskie narządy intymne. Przypominają one prosaki, jednakże zmiana skórna jest znacznie większa. Powstają one na skutek zatoru wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych. Widoczne zmiany są długotrwałe, również nie wywołują żadnego dyskomfortu. Nie wpływają na jakość seksu, nie powodują bólu. Nie wywołują również stanów zapalnych. Niekiedy na ich czubku tworzą się zaskórniki. Niekiedy może dojść do nadkażenia kaszaka, wtedy może pojawić się nieprzyjemne uczucie i ból, któremu towarzyszy stan zapalny.

Jak leczyć kaszaki?

Czasami kaszaki samoistnie pękają, a niekiedy konieczne okazuje się ich usunięcie przez lekarza. Może on nakłuć torbiele i wycisnąć ich zawartość, jeśli nie okazuje się to skuteczne, wówczas polecany jest zabieg chirurgiczny, W ten sposób usuwa się całą zmianę skórną, przez co nie dojdzie do jej nawrotu.

Kaszak – leczenie

Niektóre kaszaki mogą same pęknąć, a niektóre wymagają usunięcia przez lekarza. Czasem wystarczy nakłucie torbieli i wyciśnięcie zawartości, lecz gdy to nie pomaga, lekarze zalecają zabieg usunięcia chirurgicznego (ze znieczuleniem miejscowym). Dzięki całkowitemu usunięciu kaszaka można zapobiec jego nawrotowi, w sytuacji, gdy nie doszło do stanu zapalnego. To metoda, podczas której stosuje się znieczulenie miejscowe, co ważne nie jest inwazyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *